Wirtualny Nauczyciel>Blog>
Efektywna nauka
Poster
Efektywna nauka

Nauka przez doświadczenie kontra nauka na pamięć

Czy kiedykolwiek wpadło Ci w ucho stwierdzenie cykl kolba? Jest to model uczenia się poprzez doświadczenie. Dzięki opanowaniu tej metody efektywna i skuteczna nauka jest na wyciągnięcie ręki. Podstawowy podział zakłada jednak, że odwieczna walka o miano najskuteczniejszej metody nauczania toczy się między nauką poprzez doświadczenie, a nauką na pamięć. Sprawdźmy więc, która z nich wypada korzystniej!

Poster
Efektywna nauka

Efektywne ćwiczenia na koncentrację!

Umiejętność koncentracji to jeden z kluczowych elementów, jeżeli chodzi o efektywną naukę. Kiedy jej zabraknie lub gdy nie jest wystarczająca, nawet długie powtarzanie konkretnego materiału nie przyniesie pożądanych efektów. Każdy uczeń powinien więc codziennie poświęcać choć trochę czasu na wykonywanie ćwiczeń na koncentrację! Jak to robić?

Poster
Efektywna nauka

Poznaj techniki efektywnego uczenia się!

Metody efektywnego uczenia się to temat, z którym raczej nie zetkniemy się na szkolnych lekcjach. Rzadko który nauczyciel przywiązuje wagę do tego, aby nauczyć uczniów skutecznego uczenia się. Zasiadając przed książkami, chcemy jednak, aby nauka przebiegała sprawnie i przynosiła zamierzone rezultaty. Jak więc radzić sobie z uczeniem się na własną rękę?

Poster
Efektywna nauka

To nie wina nauczyciela – przeciążone klasy i brak indywidualnego podejścia do ucznia

Nieefektywne metody nauczania przynoszą opłakane skutki dla systemu edukacji. W ostatnich latach zauważalny stał się systematyczny wzrost liczby uczniów, którzy zamiast szkoły publicznej korzystają z jej prywatnej alternatywy lub całkowicie przenoszą edukację w cztery ściany domu. Powodów takiego zachowania może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się… nieefektywne techniki nauczania – w końcu do szkoły chodzimy po to, aby wynieść z niej potrzebną wiedzę! Czy jednak wina za taki stan rzeczy spoczywa na nauczycielu?

Poster
Efektywna nauka

Ile czasu należy poświęcić na naukę matematyki?

Matematyka to przedmiot ścisły, który bez regularnego powtarzania materiału często niechętnie wchodzi do uczniowskich głów. Z tego powodu wielu z nich uznaje, że tak naprawdę tylko nieliczni potrafią sobie z nią poradzić. To błędne rozumowanie sprawia zaś, że niezwykle trudno jest zmobilizować się do codziennego poświęcania matematyce choć odrobiny wolnego czasu. Skoro już o nim mowa… Sprawdźmy, ile czasu należy przeznaczyć, aby skutecznie nauczyć się matematyki!

Poster
Efektywna nauka

Czym jest neuroedukacja?

Pojęcie polskiej szkoły często budzi w ludziach szereg negatywnych skojarzeń. Większość z nich choć raz poczuła się pominięta przez nauczyciela w wyniku braku indywidualnego podejścia, co z kolei jest efektem przeciążenia klas. Jeszcze inni z rozgoryczeniem wspominają moment, w którym nie wpasowali się w „klucz odpowiedzi”, finalnie otrzymując ocenę niższą o kilka stopni. Pedagogika – tak znana i lubiana przez polskich nauczycieli – powinna jednak odejść do lamusa, zastąpiona przez neuroedukację. Czym jest i co można poprzez nią osiągnąć?

Poster
Efektywna nauka

Dlaczego matematyka budzi w nas przerażenie?

„Sprawdzian z matematyki” – te trzy słowa potrafią zadziałać paraliżująco jak mało co! Co więcej, mogą one wywołać skrajne emocje nie tylko u dzieci, które na następny dzień zasiądą w ławce z długopisem w dłoni, ale nawet u rodziców – i to wiele lat po zakończeniu edukacji. Dlaczego tak jest? Dlaczego zamiast cieszyć się z możliwości zgłębiania matematycznych tajników panikujemy na myśl o konieczności używania wzorów i wykonywaniu skomplikowanych obliczeń? Sprawdźmy, czemu to właśnie matematyka spędza niejednej osobie sen z powiek i co można zrobić, aby temu zaradzić!

Poster
Efektywna nauka

Przewaga Wirtualnego Nauczyciela nad korepetycjami

Rodzice często posyłają dzieci na korepetycje, aby wspomóc ich edukację. Ogrom uczniów w klasach, brak czasu na dokończenie podstawy programowej czy nieudolnie prowadzący lekcje nauczyciel. Takie problemy występuje nagminnie, czego niepodważalnym dowodem jest rynek korepetycji, który od pewnego czasu przeżywa okres renesansu.  Tuż obok kuriozalnych kosztów problemem może być także organizacja, wymagająca synchronizacji aż trzech kalendarzy: ucznia, rodzica i korepetytora. Na szczęście każdą z tych kwestii można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Poznajcie Wirtualnego Nauczyciela!

Poster
Efektywna nauka

Czym charakteryzuje się nauczanie metodą sokratejską?

Polskie przysłowie „kto pyta, nie błądzi” doskonale pokazuje, jak istotną rolę w procesie zdobywania wiedzy odgrywa… dociekliwość! I choć otrzymywanie gotowej odpowiedzi jest dla wielu ekspresowym sposobem na rozwiązanie naglącego problemu, to czy płynie z tego jakakolwiek nauka? Chyba jedynie taka, że w niektórych sytuacjach nie warto iść na łatwiznę! Taką teorię głosił właśnie Sokrates, którego metoda nauczania do dziś stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów przyswajania matematyki. Sprawdźmy więc, na czym to wszystko polega!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni, zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.