Wirtualny Nauczyciel>Blog>Efektywna nauka>
Efektywne ćwiczenia na koncentrację!
Efektywne ćwiczenia na koncentrację!
Julka
Efektywna nauka

Efektywne ćwiczenia na koncentrację!

Umiejętność koncentracji to jeden z kluczowych elementów, jeżeli chodzi o efektywną naukę. Kiedy jej zabraknie lub gdy nie jest wystarczająca, nawet długie powtarzanie konkretnego materiału nie przyniesie pożądanych efektów. Każdy uczeń powinien więc codziennie poświęcać choć trochę czasu na wykonywanie ćwiczeń na koncentrację! Jak to robić?

Czym jest koncentracja?

Pojęciem koncentracji określa się umiejętność skupiania uwagi na konkretnej rzeczy. Może to być nie tylko dana myśl, ale też przedmiot czy zagadnienie naukowe. Koncentrujemy się zarówno spontanicznie, jak i w pełni świadomie. Pierwsza sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy coś bezwiednie zwróci naszą uwagę. Druga zaś, gdy próbujemy w pełni skupić się na tym, co sami sobie wyznaczyliśmy – czyli np. na nauce konkretnych wzorów matematycznych.

Dlaczego koncentracja jest ważna w trakcie nauki?

Skoro już wiemy, czym jest koncentracja, możemy przejść do omówienia tego, dlaczego bez niej nie można mówić o efektywnej nauce. Nieprawidłowości związane z koncentracją bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie umysłu. Umiejętność skupienia uwagi w dużym stopniu wpływa więc na naszą pamięć. Dzięki niej lepiej zapamiętujemy to, czego chcemy się nauczyć. Dodatkowo koncentracja bezpośrednio oddziałuje na umiejętność logicznego myślenia oraz rozwija zdolności przestrzenne.

W trakcie nauki skupienie uwagi pozwala lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie, jak również wpływa na efektywniejsze wykonanie danego zadania. W szkole zaś pozwala skupić się na tym, co mówi nauczyciel.

Co wpływa na koncentrację?

Niewątpliwie koncentracja jest czymś, co można wyćwiczyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Jednak na jej efektywność ma wpływ wiele innych czynników. Najważniejszym jest oczywiście obecność bodźców, które skutecznie odciągają uwagę od tego, na czym chcemy się skoncentrować. Dlatego w trakcie nauki warto zadbać o to, by w tle nie było słychać telewizora, a smartfon z ulubioną grą nie leżał tuż obok podręcznika.

Na koncentrację wpływa także codzienna dieta i ilość snu. Odpowiednia regeneracja sprawia, że umysł jest otwarty na nowe wyzwania i o wiele łatwiej koncentruje się na powierzonych zadaniach. W końcu na koncentrację mają też wpływ nastawienie i motywacja. Zawsze warto pozytywnie podchodzić do nauki!

Jak ćwiczyć koncentrację?

Aby stale rozwijać umiejętność skupiania uwagi, warto codziennie choć przez chwilę wykonywać ćwiczenia wspierające pamięć i koncentrację. Są one niezwykle proste i zapewniają świetną zabawę! Poniżej prezentujemy siedem propozycji!

1. Rysowanie

Rysowanie to czynność uwielbiana przez dzieci w każdym wieku! Różne warianty tego zadania mogą też pozytywnie wpływać na koncentrację. Jednym z nich jest… rysowanie oburącz! Można też zaproponować dziecku rysowanie po śladzie, czy łączenie kropek. Jeżeli nie masz pod ręką kartki papieru, przenieś zabawę w przestrzeń! Rysowanie kształtów w powietrzu także poprawia umiejętność skupienia się!

2. Gry słowne

Ćwiczenia na koncentrację mogą także przyjmować formę różnorodnych gier słownych. Do najpopularniejszych należą: układanie słów z dostępnych liter, pisanie i mówienie od tyłu, czy też wymyślanie rymów. Dla poprawienia pamięci warto też bawić się z dzieckiem w zapamiętywanie i powtarzanie ciągów wyrazów.

3. Skojarzenia

Wymyślanie skojarzeń to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na koncentrację. Polega na tym, że dziecko stara się zapamiętać jak najwięcej elementów, poprzez samodzielne tworzenie skojarzeń. To dobra metoda na przyswajanie ciągów cyfr – np. podczas zapamiętywania numeru telefonu.

4. Pisanie streszczeń

Pisanie streszczeń to ćwiczenie, które wykorzystuje technikę tworzenia map myśli. Warto podsunąć dziecku pomysł, aby stworzyło streszczenie przeczytanej książki czy ulubionego filmu. Takie zadanie nie tylko pozytywnie wpływa na koncentrację, ale też uczy, jak przedstawiać informacje w zwięzły sposób.

5. Wizualizacje

Ćwiczenie koncentracji za pomocą wizualizacji polega na „przetrzymywaniu” w umyśle konkretnych obrazków. Aby to zrobić, wystarczy wyobrazić sobie konkretną rzecz, a następnie skupiać na niej uwagę tak, by widzieć ją nawet z zamkniętymi oczami! Na początku wizualizację można utrzymywać przez kilka sekund. Warto jednak stopniowo wydłużać ten czas, aby trening przynosił coraz to lepsze efekty!

6. Wymyślanie historii

Wymyślanie historii to niezwykle kreatywne ćwiczenie, które można wykorzystywać na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada, że dziecko otrzymuje od rodzica szczątkowe informacje, z których musi samodzielnie stworzyć historię. Drugi zaś polega na naprzemiennym wymyślaniu fragmentów historyjki, aby były one spójne i doprowadziły zabawę do końca.

7. Układanie puzzli

Układanie puzzli to jedno z najlepszych ćwiczeń na koncentrację, które jednocześnie pozwala się wyciszyć. Warto jednak korzystać z tradycyjnych puzzli, ponieważ gry na komputer czy smartfon znacznie odciągają uwagę dziecka od rzeczywistego celu zabawy.

Akcja: koncentracja!

Dotarłeś do końca tekstu? Udało Ci się na nim odpowiednio skoncentrować? Jeżeli tak, to już wiesz, jakie zabawy możesz zaproponować swojemu dziecku, aby trenować skupienie uwagi. Do nauki zaś zawsze warto zasiadać przy asyście Wirtualnego Nauczyciela, który zadba o to, by materiał został opanowany śpiewająco!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły

Poster
Efektywna nauka

Nauka przez doświadczenie kontra nauka na pamięć

Czy kiedykolwiek wpadło Ci w ucho stwierdzenie cykl kolba? Jest to model uczenia się poprzez doświadczenie. Dzięki opanowaniu tej metody efektywna i skuteczna nauka jest na wyciągnięcie ręki. Podstawowy podział zakłada jednak, że odwieczna walka o miano najskuteczniejszej metody nauczania toczy się między nauką poprzez doświadczenie, a nauką na pamięć. Sprawdźmy więc, która z nich wypada korzystniej!

Poster
Efektywna nauka

Poznaj techniki efektywnego uczenia się!

Metody efektywnego uczenia się to temat, z którym raczej nie zetkniemy się na szkolnych lekcjach. Rzadko który nauczyciel przywiązuje wagę do tego, aby nauczyć uczniów skutecznego uczenia się. Zasiadając przed książkami, chcemy jednak, aby nauka przebiegała sprawnie i przynosiła zamierzone rezultaty. Jak więc radzić sobie z uczeniem się na własną rękę?

Poster
Efektywna nauka

To nie wina nauczyciela – przeciążone klasy i brak indywidualnego podejścia do ucznia

Nieefektywne metody nauczania przynoszą opłakane skutki dla systemu edukacji. W ostatnich latach zauważalny stał się systematyczny wzrost liczby uczniów, którzy zamiast szkoły publicznej korzystają z jej prywatnej alternatywy lub całkowicie przenoszą edukację w cztery ściany domu. Powodów takiego zachowania może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się… nieefektywne techniki nauczania – w końcu do szkoły chodzimy po to, aby wynieść z niej potrzebną wiedzę! Czy jednak wina za taki stan rzeczy spoczywa na nauczycielu?