Wirtualny Nauczyciel>Blog>Efektywna nauka>
Ile czasu należy poświęcić na naukę matematyki?
Ile czasu należy poświęcić na naukę matematyki?
Julka
Efektywna nauka

Ile czasu należy poświęcić na naukę matematyki?

Wielu uczniów często zastanawia się, jak nauczyć się matematyki, by zapamiętać więcej. Matematyka to przedmiot ścisły, który bez regularnego powtarzania materiału często niechętnie wchodzi do uczniowskich głów. Z tego powodu wiele osób uznaje, że tak naprawdę tylko nieliczni potrafią sobie z nią poradzić. To błędne rozumowanie sprawia zaś, że niezwykle trudno jest zmobilizować się do codziennego poświęcania matematyce choć odrobiny wolnego czasu. Skoro już o nim mowa… Sprawdźmy, ile czasu należy przeznaczyć, aby skutecznie nauczyć się matematyki!

Czas a nauka – jak to się ze sobą łączy?

Uczniowie mający problem ze zrozumieniem matematyki bardzo często uważają, że wystarczy kilka godzin intensywnego wkuwania, by na dobre go zażegnać. Z kolei ci, którzy dobrze radzą sobie z omawianym materiałem, często twierdzą, że nie muszą poświęcać matematyce ani odrobiny uwagi. Niestety, oba rozumowania są błędne, a koncentracja i zapał do nauki w obu przypadkach topnieją szybciej, niż śnieg w kwietniowe południe… Nie ma więc co nawet spekulować o skuteczności takiej nauki! W całym procesie nie tyle istotny jest bowiem czas, ile systematyczność.

Niemniej jednak, w dalszym ciągu bardzo wiele osób poszukuje dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile czasu należy poświęcać na naukę matematyki od podstaw. Spieszymy z… rozczarowaniem! Taka odpowiedź nie istnieje! Nie ma bowiem z góry ustalonego, uniwersalnego limitu czasu, dzięki któremu przeciętny uczeń stanie się matematycznym mistrzem. Dlaczego?

Od czego zależy, ile czasu trzeba poświęcić matematyce?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że każdy uczeń zmaga się z innymi problemami, jeżeli chodzi o naukę matematyki. Każdy ma z nią też indywidualne doświadczenia. Co za tym idzie, osoba gorzej radząca sobie z wykonywaniem działań, będzie potrzebowała więcej czasu na zrozumienie danego tematu, aniżeli ktoś, kto potrafi odnaleźć się w matematycznych zadaniach. Od tego, ile czasu trzeba przeznaczyć na skuteczną naukę matematyki, zależy też poziom edukacji, na którym znajduje się uczeń. Jeżeli przechodzi kurs ósmoklasisty lub czeka go matura, z pewnością (nawet z własnej woli!) będzie chciał dłużej posiedzieć nad zadaniami.

W końcu czas poświęcany na naukę zależy też od możliwości czy temperamentu ucznia. Znaczenie ma także wydajność organizmu – warto bowiem pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy go przemęczać, gdyż nie na tym polega efektywne uczenie się.

Ile się uczyć, by się nauczyć?

Uczniowie poszukujący odpowiedzi na pytanie, ile czasu poświęcać nauce matematyki, powinni więc przede wszystkim obserwować reakcje swojego organizmu i to do nich dostosowywać dzienne limity. Mogą także skorzystać z licznych wskazówek osób, które mają w tym pewne doświadczenie. Jak uczyć się matematyki? Zgodnie z założeniami naukowców pełna koncentracja jest przez człowieka utrzymywana od 45 do 70 minut (to właśnie z tego powodu zajęcia w szkole trwają trzy kwadranse). Większość edukatorów zaleca więc, aby uczyć się w kilku „blokach”, poświęcając omawianemu materiałowi około godziny, a następnie organizować krótką przerwę, trwającą od 15 do 20 minut.

Jak szybko nauczyć się matematyki bez korepetycji

Choć wszystkie dzieci w polskich szkołach uczą się według tej samej podstawy programowej, niektórzy uczniowie bardzo szybko uczą się matematyki, podczas gdy inni potrzebują więcej czasu na przyswojenie tego samego materiału. Wielu rodziców zapisuje swoje pociechy na korepetycje, żeby szybciej nauczyły się rozwiązywać szkolne działania. Jest to oczywiście skuteczna metoda, ponieważ korepetytor skupia się przez całą godzinę na jednym uczniu. Może więc lepiej zrozumieć, z czego wynikają problemy w nauce. Widzi również, co sprawia dziecku trudność i może dobrać trudność kolejnych zadań do jego aktualnego poziomu. Niestety prywatne korepetycje są na ogół dość kosztowne i nie każdego rodzica stać na taki wydatek. Poza tym rzadko kiedy zdarza się, żeby korepetytor był w stanie poświęcić uczniowi więcej niż dwie godziny tygodniowo, a jest to zdecydowanie za mało.

Zatem jak się uczyć matematyki bez korepetytora? Z pomocą przychodzi aplikacja do nauki matematyki, która z powodzeniem zastępuje prywatne lekcje, a nawet daje coś więcej. Serwis Wirtualny Nauczyciel jest dostępny dwadzieścia cztery godziny na dobę, więc dziecko może uczyć się wtedy, kiedy ma czas i ochotę.

Z Wirtualnym Nauczycielem uczysz się tyle, ile potrzebujesz!

Jak nauczyć się matematyki od podstaw? Jako twórcy Wirtualnego Nauczyciela doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku nauki matematyki dla dzieci systematyczność ma dużo większe znaczenie niż dzienny czas spędzony na nauce. Dlatego nasz korepetytor online oferuje treści, dzięki którym uczeń ma szansę regularnie przerabiać materiał, który również jest dla niego dostępny zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje! Wirtualny Nauczyciel to nowoczesny sposób na zdobywanie matematycznej wiedzy w angażujący sposób. Dzięki temu każda godzina spędzona na rozwiązywaniu zadań z dedykowanymi podpowiedziami mija szybko i przyjemnie! Nie patrz na czas, obserwuj efekty!

Wiele osób uważa, że strony do nauki matematyki dla dzieci są przeznaczone dla tych, którzy mają problemy z Królową Nauk. Niekoniecznie musi tak być. Nasza aplikacja do nauki matematyki ocenia wiedzę ucznia i dostosowuje zadania do jego poziomu. Możesz więc śmiało wykupić dostęp do strony piątkowemu dziecku, które być może nudzi się na lekcjach. Aplikacja będzie stawiała przed nim wyzwania, których zapewne brakuje mu w szkolnej ławce. Będzie to świetny sposób, by poszerzyć wiedzę dziecka, a być może również przygotować go do konkursu matematycznego.

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły