Poznaj techniki efektywnego uczenia się!
Metody efektywnego uczenia się to temat, z którym raczej nie zetkniemy się na szkolnych lekcjach. Rzadko który nauczyciel przywiązuje wagę do tego, aby nauczyć uczniów skutecznego uczenia się. Zasiadając przed książkami, chcemy jednak, aby nauka przebiegała sprawnie i przynosiła zamierzone rezultaty. Jak więc radzić sobie z uczeniem się na własną rękę?
Sprawdzone sposoby na zapamiętywanie
Uczeniu się zawsze towarzyszy zapamiętywanie. W końcu to właśnie ono stanowi podstawę nauki. Umiejętność ta wymaga jednak koncentracji, a niekiedy i wielkich pokładów cierpliwości. Nie zawsze opanowywany materiał chętnie wchodzi do głowy. Nie ma jednak co się załamywać! W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzoną pomoc, czyli popularne metody na zapamiętywanie. Które z nich są najskuteczniejsze?
1. Skojarzenia
Ta metoda polega przede wszystkim na wyobraźni. Zapamiętywane informacje należy podzielić na części, a następnie przypisać im określone skojarzenia. Wtedy też dana rzecz automatycznie będzie przywodzić na myśl wcześniej stworzone korelacje. Dla przykładu: jeżeli chcemy zapamiętać ciąg cyfr liczby Pi, poszczególne jego elementy musimy przypisać dobrze znanym nam rzeczom – np. cyfrę 3 skojarzyć z trójką naszego rodzeństwa. I tak dalej!
2. Mapy myśli
Drugim sprawdzonym sposobem jest tworzenie map myśli, które pomagają zobrazować to, co chcemy zapamiętać. Innymi słowy: jest to przedstawianie informacji w sposób graficzny. Mapa myśli pozwala wyodrębnić elementy, które mają największe znaczenie – np. poprzez zaznaczenie ich innym kolorem, czy też umiejscowienie w centrum mapy. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, wśród których wyróżnia się przede wszystkim możliwość ciągłego dodawania kolejnych elementów. Mapa myśli może posłużyć choćby do nauki o trójkątach i ich własnościach. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej kreatywności!
3. Notatki
Omawiając najskuteczniejsze sposoby na zapamiętywanie, trudno nie wspomnieć o klasycznych notatkach! Warto jednak robić je odręcznie, a nie za pomocą komputera. Zgodnie z wynikami badań, opanowywanie materiału jest wtedy o wiele bardziej efektywne. Dlaczego? Kiedy piszemy odręcznie o wiele lepiej przetwarzamy informacje, a samodzielny zapis każdego słowa znacząco wpływa na szybsze zapamiętywanie! Efekty nauki poprawiają także tworzone na marginesach dopiski czy rysunki oraz używanie kolorowych podkreślaczy.
Czym kierować się w nauce matematyki?
Powyższe metody zapamiętywania z pewnością niejednemu uczniowi ułatwiły przygotowania do nadchodzącego egzaminu. Nie da się jednak ukryć, że matematyka to przedmiot, w którym techniki te nie zawsze znajdą swoje zastosowanie. Co robić w takiej sytuacji? Także na to pytanie mamy odpowiedź! Wystarczy przestrzegać kilku bardzo ważnych kroków:
- Zadbaj o dobre nastawienie – nie nauczysz się matematyki, jeżeli będziesz postrzegał ją jako dyscyplinę niepotrzebną, trudną i skomplikowaną.
- Próbuj rozumieć, a nie tylko zapamiętać – w matematyce jeden dział uzupełnia drugi. Dlatego, żeby mówić o skutecznej nauce, trzeba najpierw zrozumieć to, czego się uczy.
- Nie rezygnuj, jeżeli coś nie wchodzi Ci do głowy – nawet najtrudniejsze tematy z matematyki można opanować! Być może potrzebujesz tylko więcej czasu lub lepszego wytłumaczenia danej tematyki.
- Stawiaj pytania i sam poszukuj odpowiedzi – lepiej zapamiętasz i nauczysz się tego, do czego doszedłeś sam. Dokładnie taki proces nauki matematyki zapewnia Wirtualny Nauczyciel!
- Jeżeli jakieś zadanie jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, postaraj się rozłożyć je na czynniki pierwsze – być może o wiele łatwiej będzie Ci dojść do finalnego rozwiązania, kiedy skupisz się na szczegółach.
- Zadbaj o ciszę i spokój w trakcie nauki – ważne jest, aby odpowiednio skoncentrować się na zadaniach.
- Organizuj przerwy podczas nauki – pamiętaj, że nauka będzie mało efektywna, jeżeli za bardzo zmęczysz głowę! Rób przerwy, przebywaj w otoczeniu natury i wykorzystaj czas na aktywność fizyczną!
- Ćwicz pamięć, uwagę oraz koncentrację – korzystaj z zagadek i łamigłówek, aby ćwiczyć pamięć i koncentrację oraz zwiększać umiejętności analityczne. Możesz wykorzystać do tego także wspomniane już techniki zapamiętywania!
Widzisz, jak niewiele potrzeba, aby uczenie się było bardziej efektywne?