Wirtualny Nauczyciel>Blog>Efektywna nauka>
Poznaj techniki efektywnego uczenia się!
Poznaj techniki efektywnego uczenia się!
Julka
Efektywna nauka

Poznaj techniki efektywnego uczenia się!

Metody efektywnego uczenia się to temat, z którym raczej nie zetkniemy się na szkolnych lekcjach. Rzadko który nauczyciel przywiązuje wagę do tego, aby nauczyć uczniów skutecznego uczenia się. Zasiadając przed książkami, chcemy jednak, aby nauka przebiegała sprawnie i przynosiła zamierzone rezultaty. Jak więc radzić sobie z uczeniem się na własną rękę?

Sprawdzone sposoby na zapamiętywanie

Uczeniu się zawsze towarzyszy zapamiętywanie. W końcu to właśnie ono stanowi podstawę nauki. Umiejętność ta wymaga jednak koncentracji, a niekiedy i wielkich pokładów cierpliwości. Nie zawsze opanowywany materiał chętnie wchodzi do głowy. Nie ma jednak co się załamywać! W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzoną pomoc, czyli popularne metody na zapamiętywanie. Które z nich są najskuteczniejsze?

1. Skojarzenia

Ta metoda polega przede wszystkim na wyobraźni. Zapamiętywane informacje należy podzielić na części, a następnie przypisać im określone skojarzenia. Wtedy też dana rzecz automatycznie będzie przywodzić na myśl wcześniej stworzone korelacje. Dla przykładu: jeżeli chcemy zapamiętać ciąg cyfr liczby Pi, poszczególne jego elementy musimy przypisać dobrze znanym nam rzeczom – np. cyfrę 3 skojarzyć z trójką naszego rodzeństwa. I tak dalej!

2. Mapy myśli

Drugim sprawdzonym sposobem jest tworzenie map myśli, które pomagają zobrazować to, co chcemy zapamiętać. Innymi słowy: jest to przedstawianie informacji w sposób graficzny. Mapa myśli pozwala wyodrębnić elementy, które mają największe znaczenie – np. poprzez zaznaczenie ich innym kolorem, czy też umiejscowienie w centrum mapy. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, wśród których wyróżnia się przede wszystkim możliwość ciągłego dodawania kolejnych elementów. Mapa myśli może posłużyć choćby do nauki o trójkątach i ich własnościach. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej kreatywności!

3. Notatki

Omawiając najskuteczniejsze sposoby na zapamiętywanie, trudno nie wspomnieć o klasycznych notatkach! Warto jednak robić je odręcznie, a nie za pomocą komputera. Zgodnie z wynikami badań, opanowywanie materiału jest wtedy o wiele bardziej efektywne. Dlaczego? Kiedy piszemy odręcznie o wiele lepiej przetwarzamy informacje, a samodzielny zapis każdego słowa znacząco wpływa na szybsze zapamiętywanie! Efekty nauki poprawiają także tworzone na marginesach dopiski czy rysunki oraz używanie kolorowych podkreślaczy.

Czym kierować się w nauce matematyki?

Powyższe metody zapamiętywania z pewnością niejednemu uczniowi ułatwiły przygotowania do nadchodzącego egzaminu. Nie da się jednak ukryć, że matematyka to przedmiot, w którym techniki te nie zawsze znajdą swoje zastosowanie. Co robić w takiej sytuacji? Także na to pytanie mamy odpowiedź! Wystarczy przestrzegać kilku bardzo ważnych kroków:

  1. Zadbaj o dobre nastawienie – nie nauczysz się matematyki, jeżeli będziesz postrzegał ją jako dyscyplinę niepotrzebną, trudną i skomplikowaną.
  2. Próbuj rozumieć, a nie tylko zapamiętać – w matematyce jeden dział uzupełnia drugi. Dlatego, żeby mówić o skutecznej nauce, trzeba najpierw zrozumieć to, czego się uczy.
  3. Nie rezygnuj, jeżeli coś nie wchodzi Ci do głowy – nawet najtrudniejsze tematy z matematyki można opanować! Być może potrzebujesz tylko więcej czasu lub lepszego wytłumaczenia danej tematyki.
  4. Stawiaj pytania i sam poszukuj odpowiedzi – lepiej zapamiętasz i nauczysz się tego, do czego doszedłeś sam. Dokładnie taki proces nauki matematyki zapewnia Wirtualny Nauczyciel!
  5. Jeżeli jakieś zadanie jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, postaraj się rozłożyć je na czynniki pierwsze – być może o wiele łatwiej będzie Ci dojść do finalnego rozwiązania, kiedy skupisz się na szczegółach.
  6. Zadbaj o ciszę i spokój w trakcie nauki – ważne jest, aby odpowiednio skoncentrować się na zadaniach.
  7. Organizuj przerwy podczas nauki – pamiętaj, że nauka będzie mało efektywna, jeżeli za bardzo zmęczysz głowę! Rób przerwy, przebywaj w otoczeniu natury i wykorzystaj czas na aktywność fizyczną!
  8. Ćwicz pamięć, uwagę oraz koncentrację – korzystaj z zagadek i łamigłówek, aby ćwiczyć pamięć i koncentrację oraz zwiększać umiejętności analityczne. Możesz wykorzystać do tego także wspomniane już techniki zapamiętywania!

Widzisz, jak niewiele potrzeba, aby uczenie się było bardziej efektywne?

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły

Poster
Efektywna nauka

Nauka przez doświadczenie kontra nauka na pamięć

Czy kiedykolwiek wpadło Ci w ucho stwierdzenie cykl kolba? Jest to model uczenia się poprzez doświadczenie. Dzięki opanowaniu tej metody efektywna i skuteczna nauka jest na wyciągnięcie ręki. Podstawowy podział zakłada jednak, że odwieczna walka o miano najskuteczniejszej metody nauczania toczy się między nauką poprzez doświadczenie, a nauką na pamięć. Sprawdźmy więc, która z nich wypada korzystniej!

Poster
Efektywna nauka

Efektywne ćwiczenia na koncentrację!

Umiejętność koncentracji to jeden z kluczowych elementów, jeżeli chodzi o efektywną naukę. Kiedy jej zabraknie lub gdy nie jest wystarczająca, nawet długie powtarzanie konkretnego materiału nie przyniesie pożądanych efektów. Każdy uczeń powinien więc codziennie poświęcać choć trochę czasu na wykonywanie ćwiczeń na koncentrację! Jak to robić?

Poster
Efektywna nauka

To nie wina nauczyciela – przeciążone klasy i brak indywidualnego podejścia do ucznia

Nieefektywne metody nauczania przynoszą opłakane skutki dla systemu edukacji. W ostatnich latach zauważalny stał się systematyczny wzrost liczby uczniów, którzy zamiast szkoły publicznej korzystają z jej prywatnej alternatywy lub całkowicie przenoszą edukację w cztery ściany domu. Powodów takiego zachowania może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się… nieefektywne techniki nauczania – w końcu do szkoły chodzimy po to, aby wynieść z niej potrzebną wiedzę! Czy jednak wina za taki stan rzeczy spoczywa na nauczycielu?