Wirtualny Nauczyciel>Blog>Inspiracje>
Matematyka – zbiór faktów i ciekawostek!
Matematyka – zbiór faktów i ciekawostek!
Julka
Inspiracje

Matematyka – zbiór faktów i ciekawostek!

Matematyka kojarzy Ci się wyłącznie z przykrym obowiązkiem szkolnym? Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu spojrzysz na nią z zupełnie innej strony! Sprawdźmy więc wspólnie, z jakimi tajemnicami i ciekawostkami wiąże się ten wyjątkowy przedmiot! Gotowy? To startujemy!

Matematyka – kilka faktów na rozgrzewkę!

Dla większości uczniów definicja matematyki sprowadza się do stwierdzenia, że jest to obowiązkowy i nie do końca lubiany przedmiot szkolny... W rzeczywistości genealogia samego terminu jest o wiele bardziej interesująca. Słowo matematyka jest łacińskim zapożyczeniem z greki. Wywodzi się ono od starogreckiego wyrażenia mathēmatikḗ tékhnē, co można przetłumaczyć jako „sztuka matematyczna”. Sama máthēma oznacza zaś „naukę, wiedzę, lekcję” i jest spokrewnione z czasownikiem manthánō, czyli „uczę się”.

Co ciekawsze, samo znaczenie pojęcia „matematyka” wcale nie sprowadza się wyłącznie do nauki liczenia. Według definicji jest to niezwykle szeroka dziedzina nauki, która dostarcza narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń – czyli uczy rozumowania. Historia matematyki sięga już czasów prehistorycznych. Najstarszy znany tekst z tej dziedziny pochodzi z Babilonii i nosi nazwę Plimpton 322. Datę jego powstania szacuje się na ok. 1900 r. p.n.e. Na tym jednak zakończmy lekcję historii i wróćmy do teraźniejszości – czyli do najciekawszych matematycznych faktów!

Matematyczne ciekawostki, które warto znać!

Wbrew pozorom matematyka to prawdziwa skarbnica faktów i ciekawostek! Jeżeli więc do tej pory patrzyłeś na ten przedmiot wyłącznie przez pryzmat szkolnego obowiązku, być może zmiana perspektywy odmieni Twoje podejście! To co, zaczynamy?

1. Trójkąt egipski

Jeżeli uczysz się matematyki, z pewnością już wiesz, że trójkąt o bokach 3,4 i 5 nazywany jest trójkątem egipskim. Zastanawiałeś/aś się jednak dlaczego tak jest? Otóż właśnie taki trójkąt był wykorzystywany przez Egipcjan do wyznaczania w terenie kąta prostego!

2. Wycieczka do Egiptu

Skoro już jesteśmy w Egipcie – kolejna matematyczna ciekawostka! Tym razem na tapet weźmiemy piramidę Cheopsa. Czy wiesz, że kiedy obwód jej podstawy zostanie podzielony przez jej podwójną wysokość, to uzyskamy liczbę Pi? Tak! Wynikiem tego działania jest dokładnie 3,1415!

3. Co z tą nieskończonością?

Słyszałeś kiedyś o pojęciu nieskończoności? Zapewne tak, skoro jego historia sięga już czasów starożytnej Grecji! Dokładniej wywodzi się ze szkoły pitagorejskiej, w której to uważano, że pojęcie nieskończoności odnosi się do czegoś, czemu w żaden sposób nie można przypisać żadnej wartości. A jak Ty zdefiniowałbyś nieskończoność?

4. Abacus, czyli kiedy Grekom brakło palców do liczenia

W dawnych czasach najlepsze narzędzie do liczenia stanowiły… palce. Jak łatwo jednak się domyślić, w pewnym momencie takie rozwiązanie przestało być wystarczające. Wtedy to Grecy postanowili trochę pokombinować. Tak właśnie powstał abacus, czyli coś na kształt dzisiejszego liczydła. Abacus przyjmował różnorodną formę. Najczęściej były to prostokątne deski z wyżłobionymi rowkami, w których umieszczano kamienie. W ten sposób oznaczało się pozycje konkretnej cyfry.

Aby jeszcze ułatwić proces liczenia, Grecy zaczęli wykonywać otworki i nawlekać je na sznurki. Dzięki temu mogli przenosić swoje urządzenie z miejsca na miejsce!

5. Matematyczna gra w ruletkę

Czy wiesz, że ruletka została wymyślona przez matematyka? Konkretnej przez Blaise’a Pascala w 1645 roku, który niezwykle interesował się rachunkiem prawdopodobieństwa. W pierwotnej wersji ruletki nie było zera – zostało ono dodane później przez kasyna, które chciały zwiększyć zysk z tej „szatańskiej gry”. A dlaczego szatańskiej? Otóż suma liczb na całym kole ruletki wynosi właśnie 666!

6. „Będę za moment” – czyli za ile?

Ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć komuś, że zrobisz coś za moment? Tak naprawdę nie masz wiele czasu! Moment jest bowiem jednostką czasu, która trwa około… setną część sekundy! Lepiej się pospiesz, bo czas już minął! 😊

7. Pola i obwody figur

Lubisz zadania, w których trzeba obliczać pola lub obwody figur? Jeżeli tak, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że ze wszystkich figur o jednakowym obwodzie największym polem powierzchni będzie mogło pochwalić się koło. Ale! Wśród figur z takim samym polem powierzchni, koło będzie miało najmniejszy obwód. Ot, taki matematyczny paradoks!

8. Rekordzista Liczby Pi

Na lekcjach matematyki Liczbę Pi zaokrągla się najczęściej do dwóch miejsc po przecinku. Uczniowie muszą więc zapamiętać, że wynosi ona 3,14. Pewien japoński inżynier postanowił jednak zapamiętać… nieco więcej. W 2006 roku podał on liczbę Pi z dokładnością do 100 tysięcy miejsc po przecinku, tym samym pobijając światowy rekord (który swoją drogą także należał do niego!). Akira Haraguchi, bo o nim właśnie mowa, wymieniał cyfry aż przez 16 godzin! W ramach ciekawostki zaprezentujemy Wam teraz Liczbę Pi z zaokrągleniem do 200 miejsc po przecinku:

π ≈ 3, 141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820 974944 592307 816406 286208 998628 034825 342117 067982 148086 513282 306647 093844 609550 582231 725359 408128 481117 450284 102701 938521 105559 644622 948954 930381 96.

Ile udało Ci się zapamiętać? 😊

9. Najbardziej zmobilizowany uczeń w historii?

Spóźnianie się zdecydowanie nie popłaca. W przypadku, który zaraz Wam przytoczymy, było jednak nieco inaczej! Pewien amerykański student matematyki George Dantzig spóźnił się na zajęcia, przez co równanie zapisane na tablicy uznał za zadanie domowe. Wrócił do domu i wziął się za naukę. Jakie musiało być jego zdziwienie, kiedy okazało się, że udało mu się rozwiązać dwa „nierozwiązywalne” równania w statystyce! Jak widać, dla zdeterminowanego studenta nie ma rzeczy niemożliwych!

10. Szczęśliwy traf

Chyba każdy z nas choć raz myślał, co by zrobił, gdyby trafił szóstkę w lotto. W rzeczywistości szansa na dokonanie tego to 1:1398316! Jeżeli chciałbyś mieć pewność, że to właśnie Ty będziesz zwycięzcą, musiał(a)byś skreślić wszystkie możliwe kombinacje. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 40 milionów złotych! To co? Opłaca się?

Uczyń naukę ciekawszą!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym ciekawostką spojrzysz na matematykę nieco bardziej pochlebnie! W końcu to nauka, która nie tylko ma bardzo długą tradycję, ale też jest niezwykle przydatna w życiu codzienny. Zdecydowanie więc warto się z nią zaprzyjaźnić! W codziennej nauce chętnie pomoże Ci Wirtualny Nauczyciel. Ucz się razem z naszym szczurkiem!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły