Wirtualny Nauczyciel>Blog>Inspiracje>
Nauka matematyki a przyszłość, czyli kontrowersyjna przydatność wzorów skróconego mnożenia
Nauka matematyki a przyszłość, czyli kontrowersyjna przydatność wzorów skróconego mnożenia
Julka
Inspiracje

Nauka matematyki a przyszłość, czyli kontrowersyjna przydatność wzorów skróconego mnożenia

Ten, komu w trakcie edukacji choć raz w głowie nie zrodziło się pytanie „a po co mi ta matematyka?”, niech pierwszy rzuci kamieniem! Do radykalnych wniosków, że jest to przedmiot wręcz niepotrzebny, zazwyczaj prowadzą uczniów problemy z nauką. Oblicze matematyki bywa bowiem… nieobliczalne! Nigdy jednak nie należy rezygnować z obcowania z nią, ponieważ moment, w którym okaże się niezbędna, może nadejść wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy!

Czym matematyka jest przydatna w codziennym życiu?

Gdyby tak rozejrzeć się dookoła, łatwo zauważyć, że matematyka towarzyszy nam na każdym kroku. Kontrolowanie godziny na zegarku? To nic innego jak odmierzanie czasu! Sprawdzanie temperatury za oknem? Brzmi jak odczytywanie danych z osi liczbowych! Tak naprawdę do końca nie zdajemy sobie sprawy, ile jesteśmy w stanie zrobić, dzięki nauce matematyki oraz jak bardzo upraszcza ona nasze codzienne funkcjonowanie. Ala miała 10 jabłek i dała 4 Zosi. Ile jabłek zostało Ali? – tego typu zadania wielu uczniom wydają się bez sensu, dopóki nie przyjdzie im zmierzyć się z koniecznością podzielenia słodyczami ze swoim rodzeństwem – byle po równo! 😊 Im dziecko starsze, tym matematyka staje się trudniejsza, zarówno na lekcjach w szkole, jak i lekcjach, które funduje mu życie! I tak na pewnym etapie edukacji dochodzi do momentu, w którym poznaje wzory skróconego mnożenia, których użyteczność w życiu stała się wręcz powodem do żartów. Tak naprawdę jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie przyszłość oraz jak diametralnie mogą zmienić się zainteresowania danej osoby. Być może więc to, co w danej chwili wydaje się absurdalne do nauki, za pewien czas pozwoli osiągnąć życiowe cele.

Praktyczne zastosowanie matematyki

Roli matematyki w życiu codziennym nie powinno się bagatelizować. W końcu nie bez powodu jest to przedmiot obowiązkowy na każdym etapie edukacji. Sprawdźmy więc teraz, w jakich dziedzinach przyjaźń z królową nauk może okazać się przydatna!

1. Zakupy

Zakupy to czynność wykonywana przez każdego z nas! Niezależnie, czy weźmiemy pod uwagę kupno drożdżówki w szkolnym sklepiku, zrobienie codziennych zakupów spożywczych dla całej rodziny, czy też zakup nowych mebli do domu, w każdej z tych sytuacji mamy do czynienia z obliczeniami. W trakcie zakupów musimy bowiem wyliczyć, ile pieniędzy mamy dać sprzedawcy lub ile powinien wydać nam reszty. Równie przydatna jest umiejętność posługiwania się jednostkami masy, dzięki którym będziemy mogli obliczyć, ile produktu za ile pieniędzy jesteśmy w stanie kupić. W końcu: promocje! Któż z nas ich nie lubi? Żeby jednak dowiedzieć się, ile będzie kosztował wymarzony sweter po obniżce, musimy zastosować obliczenia procentowe. Żadna z tych rzeczy nie byłaby możliwa, gdyby nie nauka matematyki!

2. Planowanie czasu pracy/nauki/podróży

Matematyka jest niezwykle przydatna także podczas planowania. To dzięki jednostkom czasu jesteśmy w stanie odczytywać godziny, odmierzać czas, czy też skrupulatnie organizować codzienne czynności. Co więcej, jej zasady są przydatne również w trakcie podróży – szczególnie tych codziennych! Umiejętność odczytywania tabel i diagramów jest niezbędna choćby do prawidłowego odczytania rozkładu jazdy komunikacji miejskiej!

3. Gotowanie

W kuchni także nie brakuje matematyki! W trakcie gotowania obcujemy z proporcjami i jednostkami masy, aby ulubione ciasto zawsze dobrze wyrosło, a makaron nie był przesolony. Dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie w pamięci przeliczać objętość wszelkich niezbędnych składników. Znajomość jednostek przydaje się też w trakcie korzystania z wagi kuchennej.

4. Opłacanie rachunków

W trakcie nauki uczniowie bardzo często wybiegają myślami w przyszłość. Ich rozważania rzadko kiedy jednak dotyczą kwestii przyziemnych, jak choćby konieczności opłacania rachunków. W rzeczywistości jednak i na to kiedyś przyjdzie czas. Po raz kolejny matematyka jest w tej kwestii nie do zastąpienia! Dzięki niej jesteśmy w stanie obliczyć, ile metrów sześciennych wody zużyliśmy, ile kilowatogodzin prądu, czy też, z jakim kosztem będzie wiązać się ogrzewanie naszego mieszkania.

5. Budowanie i remontowanie

Matematyczne zdolności wykorzystujemy też w trakcie budowy czy remontu. Dzięki niej możemy samodzielnie obliczyć, ile metrów kwadratowych nasz pokój, czy też ile farby potrzeba, by pomalować w nim ściany. Obliczenia matematyczne pozwalają też oszacować koszt, jaki przyjdzie nam ponieść za planowany remont.

Matematyka jako droga do sukcesu zawodowego!

W życiu każdego ucznia nadchodzi moment, w którym powoli zaczyna on kształtować swoje priorytety. Zazwyczaj ma to miejsce w trakcie podejmowania wyboru na temat kierunku studiów. Każdy, kto marzy o studiach inżynierskich czy informatycznych, powinien pamiętać, że są one ściśle związane z rozumieniem matematyki! Co więcej, wiedza z tego przedmiotu jest przydatna także w zawodach przyrodniczych, wykorzystujących biologię, fizykę czy geografię. Matematyka służy także… sztuce! Dzięki jej znajomości muzycy mogą wyczuwać rytm, zaś rzeźbiarze odmierzać proporcje. Ponadto wśród popularnych branż, które na co dzień korzystają z matematyki, są m.in.: bankowość, doradztwo ubezpieczeniowe, inżynieria lotnicza i kosmiczna, czy też logistyka i planowanie. To tylko nieliczne przykłady, które pokazują, jak ważna jest matematyka w życiu każdego z nas. Nie należy zapominać też o oddziaływaniu, jakie ma na ludzki umysł. To właśnie dzięki niej ćwiczymy analityczne i logiczne myślenie! Chcesz zacząć już teraz? Koniecznie zapoznaj się z Wirtualnym Nauczycielem, narzędziem online, które jest stworzone do nauki matematyki!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły