Wirtualny Nauczyciel>Blog>Inspiracje>
Święta – uczyć się, czy odpocząć?
Święta – uczyć się, czy odpocząć?
Julka
Inspiracje

Święta – uczyć się, czy odpocząć?

Nadeszła Wielkanoc, a co za tym idzie, długo wyczekiwana przez uczniów przerwa świąteczna! Jednak nawet podczas rodzinnego świętowania trudno nie myśleć o nieubłaganie zbliżających się egzaminach. Zapewne wiele osób będzie chciało wykorzystać wolny czas na naukę i powtórkę materiału. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

Święta – zasłużona przerwa na wypoczynek!

W trakcie roku szkolnego uczniowie dają z siebie sto procent! Nic więc dziwnego, że wizja zbliżającej się przerwy świątecznej, wywołuje w nich niepohamowaną radość. Wielu planuje, że przeznaczy ten czas na odespanie porannego wstawania, czy niczym niezmącony odpoczynek. Tak naprawdę jednak trudno się wyluzować, kiedy świadomość zbliżających się egzaminów, czy czekających sprawdzianów, spędza sen z powiek.

Zapewne więc wielu uczniów zdecyduje się sięgnąć po podręczniki w czasie przerwy świątecznej. Nie można powiedzieć, że jest to zły pomysł! W końcu odprężenie, znajome warunki domowe, czy też możliwość zorganizowania czasu po swojemu, sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Każdy jednak powinien pamiętać, że wolne od szkoły należy przede wszystkim wykorzystać na to, by odetchnąć i odpocząć od codziennych zajęć, otaczając się przyjemnościami.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Odpoczynek jest niezwykle ważny, jeżeli chcemy, by nauka przynosiła jak najlepsze efekty. Jego brak może powodować przemęczenie, kłopoty ze snem, negatywnie wpływać na zdrowie ucznia, jak również powodować problemy w relacjach z otoczeniem. Pakiet złego samopoczucia i złych emocji przyczynia się do obniżenia wydajności, zaburzenia koncentracji i pamięci oraz może realnie zniechęcać do nauki.

Przerwa świąteczna jest więc dobrym momentem na to, by odpocząć od aktywności fizycznej i psychicznej. W tym czasie warto postawić na robienie tego, co sprawia przyjemność i co pozwala pozbyć się zmęczenia. Dzięki temu po powrocie do szkoły umysł będzie na nowo przygotowany do nauki!

Uczyć się, czy odpuścić?

To, czy w czasie przerwy świątecznej warto zasiąść do nauki, czy raczej lepiej odpuścić, tak naprawdę zależy od indywidualnego podejścia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten czas na relaks! W końcu każdy czasem potrzebuje chwili dla siebie. Nie można więc obwiniać się za chwilę lenistwa – a już zwłaszcza w czasie świąt! Niezależnie od tego, czy przeznaczysz ten czas na błogie leniuchowanie, czy powtórkę do zbliżającego się egzaminu, zawsze możesz liczyć na pomoc Wirtualnego Nauczyciela!

Wesołych Świąt! 😊

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły