Wirtualny Nauczyciel>Blog>Inspiracje>
Top 5 gier matematycznych, które pomogą w nauce!
Top 5 gier matematycznych, które pomogą w nauce!
Julka
Inspiracje

Top 5 gier matematycznych, które pomogą w nauce!

Nauka matematyki może odbywać się na różne sposoby. Aby lepiej poznać jej tajemnice, a tym samym zaprzyjaźnić się z nią na dobre, warto sięgać po rozwiązania, które oprócz dużej dawki wiedzy, dostarczają też niesamowitej zabawy. Poniżej przedstawiamy Wam fantastyczne gry matematyczne, które wspomagają naukę!

Nauka matematyki poprzez zabawę

Nauka przez zabawę to prawdopodobnie jeden z najlepszych sposobów przyswajania wiedzy. Brak stresu, entuzjastyczne nastawienie i wspólna rozrywka tworzą warunki, w których dzieci uczą się chętniej i skuteczniej. Co więcej, w trakcie zabawy powstają miłe doświadczenia, dzięki którym dziecko wyrabia sobie pozytywną opinię na temat danej dziedziny. To bardzo ważne – szczególnie w przypadku przedmiotów, które nie cieszą się zbyt dużą sympatią wśród uczniów. Niewątpliwie jednym z nich jest matematyka.

Jakie gry planszowe pomogą w nauce matematyki?

Matematyka to przedmiot szkolny, który w wielu uczniach budzi strach i niechęć. Złe nastawienie zdecydowanie nie pomaga w jej nauce. Aby to zmienić, warto więc pokazać dzieciom, że matematyka może być ciekawa i ekscytująca, a także że można wykorzystywać ją do zabawy. Jak to zrobić? Wystarczy sięgnąć po matematyczne gry planszowe! Poniżej prezentujemy pięć naszych propozycji!

1. BrainBox Matematyka

Seria gier edukacyjnych BrainBox Matematyka marki Rebel to fantastyczna matematyczna rozrywka w formie kart. Angażuje w zabawę, a jednocześnie rozwija wiedzę z zakresu matematyki, wspiera trening pamięci oraz ćwiczy spostrzegawczość. W zależności od wieku dziecka można wybrać BrainBox Matematyka dla najmłodszych, czy też BrainBox Matematyka Plus, który porusza tematykę liczb pierwszych i kwadratowych, działań pisemnych, a nawet geometrii przestrzennej.

2. Mały Geniusz – Quiz matematyka

Mały Geniusz – Quiz matematyka marki Lisciani to wyjątkowa gra planszowa, która została przygotowana w oparciu o program nauczania w szkole podstawowej i jest podzielona na 3 poziomy trudności. Posiada wiele zabawnych minigier, w których króluje tabliczka mnożenia oraz tablicę Pitagorasa. Gra rozwija wiedzę z arytmetyki oraz wspiera dziecko w trakcie rozwiązywania pierwszych działań.

3. Rummikub

Gra liczbowa Rummikub marki TM Toys to doskonała matematyczna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży czy dorosłych. Polega na układaniu ciągów liczb tak, by jak najszybciej pozbyć się kostek ze swojego stojaka. To kreatywny sposób na wspólne spędzanie czasu, w trakcie którego można ćwiczyć koncentrację i logiczne myślenie. Jednocześnie dzieci mają okazję poznać znaczenie i wartość liczb.

4. Eliksir mnożenia

Eliksir mnożenia marki Rebel to rozrywka, w której oprócz matematyki, królują… potwory! Wygrywa ten, kto jako pierwszych schwyta 5 z nich. Aby to zrobić, musi jednak zebrać cyfry, które pomnożone przez siebie, dadzą liczbę równą numerowi potwora, który znajduje się na polu drugiego zawodnika. To niezwykle ciekawa i angażująca gra, w trakcie której dziecko uczy się zarówno mnożenia, jak i dzielenia.

5. Plus minus: nauka liczenia

Plus minus: nauka liczenia to świetna gra matematyczna marki Nasza Księgarnia, która jest przeznaczona dla najmłodszych (od 5 do 11 lat). Ma aż 3 poziomy trudności. W pierwszym pomaga dzieciom przyswoić i utrwalić umiejętność dodawania i odejmowania do 10, poprzez odpowiednie przestawianie kart. Poziom drugi to zręcznościowa wersja pierwszego, która polega na tym, że z kart ułożonych w formie kwadratu, gracze zbierają tylko te, które spełniają konkretny warunek (np. wyłącznie liczby parzyste). Poziom 3 polega na tworzeniu ciągów działań, mając do wyboru jedynie określoną liczbę akcji. To doskonała rozrywka, która poprawia strategiczne myślenie szybkość liczenia.

Gry planszowe to skuteczna pomoc w nauce!

Jak widać, matematyki można uczyć się na wiele kreatywnych sposobów! Rodzinne gry planszowe są jednym z tych, które zawsze warto wpleść do codziennego repertuaru. To dobry sposób na przekonanie pociechy, że nauka wcale nie musi być nudna, żmudna i stresująca! Co więcej, za pomocą gier można nie tylko poszerzać wiedzę z danej dziedziny, ale też ćwiczyć inne istotne umiejętności – jak choćby spostrzegawczość, cierpliwość czy koncentrację.

Jeżeli szukasz także innych sposobów, by zachęcić swoje dziecko do nauki matematyki, koniecznie sprawdź, co Wirtualny Nauczyciel ma Ci do zaoferowania!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły