Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Co Powtórzyć na Egzamin Ósmoklasisty z Matematyki?
Co Powtórzyć na Egzamin Ósmoklasisty z Matematyki?
Julka
Poradniki

Co Powtórzyć na Egzamin Ósmoklasisty z Matematyki?

W ostatniej klasie podstawówki wielu uczniów zastanawia się, co powtórzyć na egzamin ósmoklasisty z matematyki. Z różnych względów test z tego przedmiotu wzbudza u wielu nastolatków najwięcej obaw. Egzamin nie musi być jednak trudny, jeśli rozpoczniesz naukę odpowiednio wcześnie i wybierzesz sprawdzone metody nauki. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki — jak wygląda?

Egzaminy ósmoklasistów odbywają się w maju i trwają trzy dni. Matematykę uczniowie zdają drugiego dnia. Zdający ma 100 minut na rozwiązanie wszystkich zadań zamkniętych i otwartych (o 20 minut mniej niż w przypadku arkuszu z języka polskiego). Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Pytania w arkuszu dzielą się na dwa rodzaje — zamknięte i otwarte. Za poprawne rozwiązanie każdego ćwiczenia zamkniętego można otrzymać maksymalnie jeden punkt. Za zadania otwarte można otrzymać maksymalnie 2, 3, 4 albo 5 punktów (w zależności od trudności działania). Egzaminator przy ocenianiu bierze pod uwagę nie tylko to, czy uzyskałeś/aś poprawny wynik, ale także jaką metodę liczenia wybrałeś/aś. Jeśli więc wykonywałeś/aś zadanie za 5 punktów prawidłowo, lecz pomyliłeś/aś się na którymś etapie, możesz otrzymać np. 2 punkty.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Bez względu na to, czy dobrze radzisz sobie z matematyką czy wolisz przedmioty humanistyczne, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na przygotowania. Poniżej przedstawiamy metody, które warto zastosować w czasie powtórek.

Zacznij naukę odpowiednio wcześnie

Najlepiej, jeśli solidną powtórkę materiału w ósmej klasie zaczniesz już we wrześniu. Możesz wtedy rozłożyć naukę na mniejsze partie, co przyniesie Ci lepsze efekty. Co jednak, jeśli nie dałeś/aś rady zacząć jesienią? Uzyskanie wysokich wyników i dostanie się do dobrego liceum również jest możliwe, jeśli będziesz wykonywać zadania powtórkowe do egzaminu ósmoklasisty z matematyki regularnie. Dobrą motywacją będzie dla Ciebie nasz kurs ósmoklasisty, z którym szybko i bez stresu powtórzysz materiał.

Stawiaj sobie realistyczne cele

Przed przystąpieniem do powtórek, dobrze jest rozplanować naukę. Warto jednak robić to z głową. Robiąc plany na kartce papieru, łatwo sobie wyobrazić, że będziemy w stanie wykonać 50 zadań egzaminacyjnych z matematyki dziennie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będziesz mieć tak wiele czasu na naukę. Jeśli wydarzy się nieprzewidziana sytuacja, która sprawi, że nie będziesz w stanie wykonać w danym dniu swojego planu, najprawdopodobniej szybko się zniechęcisz. Lepiej więc planować mniejsze partie materiału do powtórek.

Motywuj się

Trudne zadania z matematyki na egzamin ósmoklasisty potrafią zniechęcić najbardziej ambitnego ucznia. Warto więc raz na jakiś czas wykonać działania z zakresu, który sprawia Ci mniej trudności. Dobieraj też zawsze zadania do swojego aktualnego poziomu. Zbyt skomplikowane równania nie tylko nie sprawią, że nauczysz się szybciej, a jedynie zdemotywują Cię do dalszej nauki. Dobrze też raz na jakiś czas umówić się z kolegą na wspólne powtarzanie materiału.

Co powtórzyć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Przed każdym egzaminem w sieci pojawiają się tak zwane "przecieki". Nie warto się nimi sugerować, ponieważ jest to tylko gdybanie, które bardzo rzadko się sprawdza. Zamiast tego warto przerobić cały zakres materiału na egzamin ósmoklasisty z matematyki. Polecamy zwrócić uwagę na partie materiału, które najczęściej pojawiają się w arkuszach, a więc:

  • • procenty,
  • • średnia arytmetyczna,
  • • pierwiastki,
  • • potęgi,
  • • wyliczanie kątów,
  • • układ współrzędnych.

Dobrze zdany egzamin ósmoklasisty bez korepetytora — czy to możliwe?

Rodzice uczniów, którzy mają większe problemy z matematyką, często wykupują dla swoich dzieci prywatne lekcje. Nie jest to oczywiście zła metoda. Jeden tutor poświęca całą godzinę jednemu uczniowi, dzięki czemu może lepiej dobrać zadania do jego aktualnego poziomu. Niestety korepetycje są dość drogie, więc nie każdego rodzica stać na wykupienie regularnych lekcji. Poza tym spotkania z nauczycielem zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu, a więc zbyt rzadko, by utrwalić materiał. Polecamy więc poszukać bardziej opłacalnych rozwiązań.

Nasza aplikacja do nauki matematyki pozwala na łatwe i szybkie powtórzenie materiału. Uczeń może uczyć się w każdym miejscu, w którym ma ochotę — w domu przy biurku, na przerwie w szkole, na ławce w parku. Wirtualny Nauczyciel dobiera zadania w taki sposób, by motywowały nastolatka, a przy tym pomagały mu opanować coraz trudniejszy materiał. Jest to rozwiązanie odpowiednie nie tylko dla uczniów, którzy mają problem z matematyką, ale także dla osób, które chcą otrzymać jak najwyższy wynik na egzaminie. Wypróbuj nasz okres próbny i przekonaj się, jak bardzo ułatwi powtórki materiału.

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły