Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Co warto wiedzieć o egzaminie maturalnym?
Co warto wiedzieć o egzaminie maturalnym?
Julka
Poradniki

Co warto wiedzieć o egzaminie maturalnym?

Większość tegorocznych maturzystów z pewnością rozpoczęła już intensywne przygotowania do nadchodzących egzaminów. Tym, którzy zwlekają z nauką do ostatniej chwili, stanowczo zalecamy dołączyć do kolegów! Zanim to jednak nastąpi, przyjrzyjmy się wspólnie najważniejszym kwestiom związanym z maturą w 2022 roku. Zachęcamy do czytania!

Do jakich egzaminów trzeba przystąpić w trakcie matury?

Jako maturzysta masz obowiązek przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym – do egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Dodatkowo jesteś zobowiązany przystąpić do co najmniej jednego egzaminu pisemnego (a maksymalnie pięciu) z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Pamiętaj, żeby wybrać to, co przyda Ci się na dalszym etapie edukacji lub przy budowaniu kariery zawodowej!

Jaką strukturę ma egzamin maturalny?

Jeszcze do 2019 roku każdy maturzysta musiał zdać egzaminy z przedmiotów obowiązkowych zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że uczniowie nie muszą już zmagać się z tą drugą częścią. Dlatego struktura egzaminu maturalnego w 2022 roku operuje wyłącznie na formie pisemnej. Do części ustnej z języka polskiego i obcego mogą przystąpić jedynie osoby, którym wynik ten jest potrzebny przy rekrutacji do zagranicznych szkół wyższych.

Matura 2022 – ważne terminy

Przejdźmy teraz do najważniejszych dat! Jeżeli chodzi o część pisemną, to w 2022 roku matury będą odbywać się od 4 do 23 maja. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym przypada na 5 maja (czwartek, godz. 9:00), zaś na poziomie rozszerzonym na 11 maja (środa, godz. 9:00). Osoby zainteresowane zdawaniem egzaminów ustnych, będą mogły przystępować do nich od 18 do 20 maja.

Jeżeli ze względów zdrowotnych lub niespodziewanych zdarzeń losowych nie będziesz mógł przystąpić do matury w terminie głównym, zasiądziesz nad arkuszami w terminie dodatkowym! W 2022 roku egzamin maturalny w terminie dodatkowym będzie odbywać się od 1 do 15 czerwca. Testy z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym będą organizowane 2 czerwca – poziom podstawowy o godzinie 9:00, zaś rozszerzony o godzinie 14:00. Ustna część w terminie dodatkowym odbywać się będzie od 14 do 15 czerwca.

Egzamin poprawkowy z obowiązkowego przedmiotu

Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli i nie uda Ci się zdać któregoś z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, możesz ponownie przystąpić do niego w terminie poprawkowym, który w tym roku przypada na 23 sierpnia. Warto jednak pamiętać, że mogą skorzystać z niego wyłącznie osoby, które przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych oraz co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a które nie zdały tylko jednego z przedmiotów obowiązkowych.

Ile czasu trwa egzamin maturalny?

Czas trwania egzaminów maturalnych różni się w zależności od zdawanego przedmiotu oraz poziomu. Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, zaś na poziomie rozszerzonym 180 minut. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku egzaminu z języka polskiego. Na rozwiązanie arkusza z języka obcego na poziomie podstawowym maturzyści będą mieć 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 150 minut. Matura z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut (wyjątek stanowi egzamin z informatyki, na który maturzyści mają 210 minut).

Jaki wynik należy uzyskać, aby zdać maturę?

W przypadku matury, uzyskany wynik nie tylko determinuje to, czy uczeń dostanie się do szkoły wyższej, ale też decyduje o przyznaniu mu świadectwa maturalnego. Oznacza to tyle, że w przeciwieństwie do egzaminu ósmoklasisty – matury można nie zdać. Świadectwo maturalne można bowiem uzyskać tylko wtedy, gdy: otrzyma się co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego (w części pisemnej oraz ustnej), przystąpi się do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w formie pisemnej (tutaj nie ma określonego progu zaliczenia).

Matura to… bzdura?

Matura to bardzo ważny egzamin, który nie bez powodu przez wiele lat nazywany był egzaminem dojrzałości. W dużym stopniu to właśnie on wpływa na dalszą przyszłość absolwenta szkoły średniej. Dlatego też należy zadbać o to, by dobrze się do niego przygotować! W tej kwestii warto zaufać Wirtualnemu Nauczycielowi, który zapewnia kompleksową powtórkę przed egzaminem maturalnym z matematyki. Żaden temat na maturze nie jest nam obcy!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły