Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?
Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?
Julka
Poradniki

Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty pozostało bardzo niewiele czasu. Dlatego dziś dla wszystkich uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji na temat czekającego ich testu. Zachęcamy do czytania!

Egzamin ósmoklasisty bez tajemnic!

Nie od dziś wiadomo, że to, co obce, budzi w nas obawę. Jest ona jednak ostatnim uczuciem, z którym uczniowie chcą mieć do czynienia w trakcie przygotowań do nadchodzących egzaminów. Postanowiliśmy więc nieco oswoić Was z tym, co zbliża się wielkimi krokami! Co więc warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty – ważne terminy!

Na samym początku warto przypomnieć najważniejsze terminy! W roku szkolnym 2021/2022 egzaminy ósmoklasisty będą organizowane od 24 do 26 maja (od wtorku do czwartku). W pierwszy dzień uczniowie zasiądą nad arkuszami z języka polskiego. Drugi dzień będzie przeznaczony na egzamin z matematyki. Z kolei we czwartek uczniowie zmierzą się z testem z języka obcego. Każdy egzamin rozpocznie się równo o godzinie 9:00!

Uczniowie, którzy ze względów zdrowotnych lub osobistych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w głównym terminie, będą mieli możliwość napisania testów w terminie dodatkowym. Zgodnie z harmonogramem CKE będą się one odbywać od 13 do 15 czerwca (od poniedziałku do środy). Podobnie jak w maju, każdy egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00.

Forma egzaminu ósmoklasisty

Druga istotna rzecz to forma egzaminu ósmoklasisty. Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia, bowiem od lat pozostaje ona niezmienna. Egzamin ósmoklasisty zawsze jest tworzony w oparciu o podstawę programową dla przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII. Każdy test odbywa się w formie pisemnej, a uczeń ma do rozwiązania dwa typy zadań:

  • zamknięte: w których podanych jest kilka odpowiedzi, wśród których tylko jedna jest prawidłowa,
  • otwarte: w których należy samodzielnie sformułować rozwiązanie/ udzielić odpowiedzi.

Czas trwania egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Skoro znamy już formę egzaminu, czas sprawdzić, ile uczniowie będą mieli czasu na rozwiązanie zadań z poszczególnych przedmiotów. W przypadku testu z języka polskiego będzie to 120 minut. Na rozwiązanie arkusza z matematyki uczniowie dostaną 100 minut. Z kolei egzamin z języka obcego będzie trwał 90 minut.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Po trzydniowym maratonie egzaminowym rozpocznie się oczekiwanie na wyniki! Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma minimalnego wyniku, który decydowałby o uznaniu, czy uczeń zdał, czy nie. Niemniej jednak uzyskane punkty mogą mieć wpływ na rekrutację do wybranej szkoły średniej. Punktów można zdobyć łącznie maksymalnie 100 – z czego 35 z matematyki i języka polskiego, zaś 30 z języka obcego.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku. Szczegółowe zaświadczenie, w którym będzie podany wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej danego przedmiotu, uczniowie otrzymają zaś 8 lipca 2022 roku. Wtedy też będą mogli rozpocząć rekrutację do wybranej szkoły!

Jak dobrze przygotować się do egzaminu?

Egzamin ósmoklasisty jest tuż, tuż! Dlatego warto jak najlepiej wykorzystać pozostały czas! Jeżeli zależy Ci na skutecznej powtórce obowiązujących tematów, z pewnością zainteresuje Cię dedykowany kurs przygotowujący, opracowany przez Wirtualnego Nauczyciela. To już ostatni dzwonek! Zapisz się i zacznij naukę z wirtualnym korepetytorem!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły