Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Czy każdy może nauczyć się matematyki?
Czy każdy może nauczyć się matematyki?
Julka
Poradniki

Czy każdy może nauczyć się matematyki?

Wielu uczniów sobie pytanie, czy każdy może nauczyć się matematyki? Dlaczego sprawia tak wiele trudności? Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów w polskich szkołach. Lekcje wypełnione obliczeniami czy wzorami odbywają się na każdym etapie edukacji, doprowadzając uczniów nie tylko do matury z matematyki, ale czasem też na skraj wytrzymałości.

Dlaczego uczniowie nie lubią matematyki?

Matematyka jest uznawana za jeden z najtrudniejszych i najmniej lubianych szkolnych obowiązków. Powodów takiego postrzegania jest wiele:

  1. problemy z przyswajaniem wiedzy przez uczniów, a co za tym idzie, zrozumieniem sensu,
  2. luki powstałe przez wiele lat nauki,
  3. nieodpowiednie podejście nauczyciela,
  4. niechęć do podejmowania niezrozumiałych zadań,
  5. trudności w logicznym rozumowaniu,
  6. duża ilość wzorów, twierdzeń, schematów, które każdy uczeń musi opanować.

Moment, w którym pojawia się brak zrozumienia, generuje kolejne negatywne myśli, które w głowie ucznia zaczynają stanowić przeszkodę nie do przekroczenia. W końcu narastająca frustracja każe mu stwierdzić, że nauka matematyki nie jest dla niego. Takie podejście – a raczej rezygnacja z własnych możliwości – na dobre przekreśla powodzenie dalszej edukacji. Dla wszystkich, którzy choć raz pomyśleli w podobny sposób, mamy ważną informację:każdy człowiek może nauczyć się matematyki!

Każdy może zrozumieć matematykę!

Wśród polskich uczniów krąży błędne przekonanie, że problemy z nauką matematyki wynikają z braku talentu. To nonsens! Matematyka jako dziedzina edukacji nie wymaga magicznych zdolności, a jedynie właściwego podejścia oraz sposobu nauki. W związku z tym każda osoba, która chce poznać jej tajniki, może tego dokonać!

Droga do osiągnięcia celu może być bardziej lub mniej wyboista. Dowodzą tego badania polskiego profesora Stanisława Miki, który podkreślał korelację między zrozumieniem danego zagadnienia matematycznego a czasem poświęcanym na naukę. Jeszcze lepszym przykładem, który być może zmobilizuje wielu uczniów do działania, jest kanadyjski profesor matematyki John Mighton. Założyciel organizacji JUMP Math oraz autor książki „Mit specjalnych zdolności: rozwijanie talentu matematycznego u każdego dziecka”. Dlaczego o nim wspominamy? Być może dlatego, że chętnie dzieli się on z innymi swoją historią o tym, że na pierwszym roku studiów prawie oblał rachunek różniczkowy.

Jego wiara w to, że każdy ma w sobie zdolność do nauki matematyki, pozwoliła mu jednak osiągnąć to, o czym zawsze marzył. Należy wiedzieć, w jaki sposób to robić i korzystać z odpowiednich narzędzi. Jednym z nich może być aplikacja do nauki matematyki.

Jak efektywnie uczyć się matematyki?

„Matematyczne chcieć to móc” pozwala każdemu uczniowi przyswoić wiedzę z tego przedmiotu, dlatego warto zastanowić się, jak uskutecznić tę naukę. Najważniejsze jest podejście – nie rezygnuj, nie poddawaj się, a przede wszystkim nie wmawiaj sobie, że nie jesteś zdolny lub zdolna do nauki matematyki!

Pozytywne podejście to podstawa do osiągnięcia sukcesu! To właśnie ono przez wszystkie lata edukacji będzie mobilizować Cię do systematycznej pracy, która w przypadku nauk ścisłych odgrywa istotną rolę.

O tym jak metoda sokratejska potrafi wpłynąć na efektywną naukę pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Regularność zawsze musi iść jednak w parze z efektywnością. Niestety w polskich szkołach, w których priorytet stanowi przerobienie podstawy programowej. Nauczyciele często uczą „suchego materiału”, nie zaś tego, jak go skutecznie przyswoić. Warto pamiętać, że oprócz zadań w zeszycie** istnieją również inne, wspomagające metody nauki**.

Nauka matematyki przez zabawę jest możliwa i tyczy się to zarówno osób starszych, jak i najmłodszych. Mogą one przyjąć formę różnorodnych gier edukacyjnych, jak również korepetycji dopasowanych do własnych preferencji. W tym drugim wypadku chętnie służymy pomocą!

Wirtualny Nauczyciel to indywidualne wsparcie każdego ucznia w nauce matematyki. Naszym celem jest pobudzanie dziecięcych umysłów do działania, dzięki czemu edukacja wskakuje na wyższy poziom, zwiększając przyswajalność wiedzy! Chcesz raz a dobrze nauczyć się materiału z danej lekcji matematyki? Pozwól, że naprowadzimy Cię na prawidłowy tok myślenia!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły