Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Jak dobrze zorganizować dziecku zajęcia dodatkowe?
Jak dobrze zorganizować dziecku zajęcia dodatkowe?
Julka
Poradniki

Jak dobrze zorganizować dziecku zajęcia dodatkowe?

Żyjemy w czasach, w których rodzice starają się zapewnić dziecku lepszy start na rynku pracy już od najmłodszych lat, stawiając na jego rozwój, edukację oraz poszerzanie horyzontów. Niewątpliwie każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojej pociechy, dlatego pragnie zapewnić jej różne formy aktywności, które mają zaowocować w przyszłości. Czasem jednak starania opiekuna znacznie przekraczają możliwości dziecka. O czym więc warto pamiętać w trakcie organizowania zajęć dodatkowych?

Dlaczego warto uczęszczać na zajęcia dodatkowe?

Większą część swojego dnia dzieci spędzają w szkole. Uczęszczanie do niej ma przystosować je do życia oraz nauczyć tego, co w przyszłości może okazać się przydatne. Jednak szkoła to miejsce ukierunkowane na grupę, a nie jednostkę. Z tego względu bardzo trudno rozwijać tutaj indywidualne pasje, czy też poszerzać wiedzę wyłącznie z zakresu, który interesuje ucznia. Wobec tego rodzice chętnie zapełniają wolny czas dziecka pozalekcyjnymi aktywnościami. Zajęcia dodatkowe to najlepszy sposób na rozwijanie w dziecku pasji, czy też pokazanie nowych możliwości. To okazja do tego, aby pokazać mu różnorodne kierunki rozwoju i sprawdzić, co tak naprawdę znajduje się w centrum jego zainteresowań.

Jakie zajęcia dodatkowe można zaproponować dziecku?

Oferta zajęć dodatkowych jest skierowana do dzieci w różnym wieku – począwszy od zajęć tanecznych dla przedszkolaków, aż po korepetycje dla maturzystów. To, na które z nich będzie uczęszczać dziecko, w dużej mierze zależy od niego samego, jego zainteresowań, czy też problemów przejawianych w trakcie nauki. Zajęcia pozalekcyjne mogą więc być stricte związane z rozwijaniem pasji i zdolności (np. zajęcia muzyczne, plastyczne), poszerzaniem kompetencji (np. zajęcia komputerowe, językowe), aktywnością fizyczną (np. zajęcia sportowe). Mogą też wspomagać codzienną naukę, czego najlepszym przykładem są korepetycje.

Co za dużo, to nie zdrowo!

Bez wątpienia każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na szczęśliwego, pełnego pasji człowieka. Opiekunowie często uznają więc, że najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu, jest zapełnienie czasu dziecka dodatkowymi zajęciami z różnych dziedzin – nawet wtedy, kiedy tego czasu wprost brakuje! Kiedy grafik pęka w szwach, a pociecha jest przeładowana codziennymi obowiązkami, nie pomoże nawet argument „kiedyś mi za to podziękujesz!”. Natłok zajęć może bowiem spowodować, że dziecko będzie zwyczajnie… przemęczone. W takiej sytuacji pojawią się kłopoty z pamięcią i koncentracją, a sam podopieczny przestanie odczuwać radość z podejmowanych aktywności.

Warto więc dobrze zaplanować czas wolny dziecka, aby mogło ono czerpać jak najwięcej z tego, co oferują mu zajęcia pozalekcyjne. O czym należy pamiętać w trakcie układania tygodniowego lub miesięcznego grafiku?

1. Nic na siłę!

Często popełnianym przez rodziców błędem jest dobieranie zajęć pozalekcyjnych pod własne ambicje lub zainteresowania. Jeżeli tata jako nastolatek odnosił sukcesy w piłce nożnej, niekoniecznie syn pójdzie w jego ślady. Jeżeli mama zawsze marzyła, by nauczyć się grać na pianinie, niech sama skorzysta z oferty dodatkowych zajęć, a nie obarcza tym obowiązkiem swojego dziecka (chyba że wyrazi ono taką chęć). Pod żadnym pozorem nie wolno jednak zmuszać pociechy do uczęszczania na zajęcia dodatkowe, które jej nie interesują, w żaden sposób pozytywnie nie wpływają na jej rozwój lub też, na które zwyczajnie nie ma ochoty chodzić! Nic na siłę! Z pewnością dziecko w trakcie dorastania niejednokrotnie zmieni swoją pasję. Trzeba więc zachęcać je do stałego poszukiwania i cierpliwie wspierać w osiąganiu kolejnych celów.

2. Pamięć o obowiązku szkolnym

Zgodnie z prawem uczęszczanie do szkoły jest obowiązkiem każdego dziecka. Zajęcia dodatkowe powinny więc stanowić uzupełnienie obowiązków szkolnych, by nie kolidować z godzinami, które uczeń spędza na lekcjach. Warto również pamiętać, że natłok zajęć nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a zbyt wypełniony gr afik może budzić w dziecku niechęć i bunt. To zaś zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi, który w zamierzeniu mają wspierać zajęcia pozalekcyjne. Odpowiedni plan dnia jest więc podstawą do osiągnięcia sukcesu!

3. Odpoczynek też jest ważny

W trakcie planowania grafiku nie można też zapominać, jak ważny w życiu dziecka jest odpoczynek. Nie należy więc na siłę wprowadzać do planu kolejnych zajęć dodatkowych, jeżeli podopiecznemu trudno jest udźwignąć dotychczasowe obowiązki. Warto pozostawić mu choć dwa wolne popołudnia, aby mógł samodzielnie wybrać formę relaksu, pobyć z rodziną czy też spotkać się ze znajomymi.

Zajęcia dodatkowe w formie online? Czemu nie!

Korepetycje jako zajęcia dodatkowe w głównej mierze są wybierane przez rodziców dzieci, które mają problemy z nauką danego przedmiotu. Coraz częściej jednak na ten krok decydują się też ci, którzy chcą zapewnić swoim pociechom wsparcie w edukacji szkolnej. Aby jednak odciążyć grafik ucznia, równie dobrze można skorzystać z korepetycji w formie online! Takie rozwiązanie zapewnia Wirtualny Nauczyciel, narzędzie służące do nauki matematyki z domu. Jest ono w pełni zgodne z obowiązującą podstawą programową, dzięki czemu uczeń zyskuje wsparcie w zakresie omawianego w szkole materiału. Nauka odbywa się zdalnie i w wybranej przez niego porze, więc może swobodnie korzystać także z innych aktywności – i to bez zbędnego przemęczania się!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły