Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?
Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?
Julka
Poradniki

Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?

Zbliżający się maj upłynie pod znakiem egzaminów! Niebawem ósmoklasiści oraz maturzyści będą musieli zmierzyć się z testami sprawdzającymi wiedzę, których wyniki wpłyną na ich dalszą edukację. Jako opiekun możesz pomóc swojemu dziecku dobrze przygotować się do nadchodzących egzaminów. Jak to zrobić? Sprawdź nasze porady!

Przygotowania do egzaminu: czas, start!

Wizja nadchodzących egzaminów w każdym uczniu wywołuje odrobinę stresu. W końcu to najczęściej od uzyskanego wyniku zależy, czy dostanie się on do wybranej szkoły średniej i wyższej. Negatywne emocje warto jednak odłożyć na bok, by jak najlepiej wykorzystać czas, który pozostał. Jak więc jako rodzic możesz aktywnie pomóc dziecku w przygotowaniach? Już podpowiadamy!

1. Regularne powtarzanie materiału

Na wyniki egzaminów tak naprawdę pracuje się przez wszystkie lata edukacji. W skutecznej nauce najważniejsze jest bowiem regularne powtarzanie materiału oraz wyćwiczenie jego zastosowania w zadaniach powtórkowych. Jako rodzic możesz wspierać swoje dziecko w tym przedsięwzięciu, przede wszystkim poprzez uświadomienie mu, jak ważna jest systematyczność. Zachęcaj dziecko, by codziennie choć przez chwilę usiadło nad zadaniami oraz postaraj się wyjaśnić mu to, czego nie rozumie.

Jeżeli obawiasz się, że Twoja matematyczna wiedza nie jest wystarczająca, aby odpowiednio wesprzeć dziecko w trakcie przygotowania do egzaminu z matematyki, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy Wirtualnego Nauczyciela! Aplikacja nie tylko pomoże usystematyzować wiedzę, ale też skutecznie ją przyswoić.

2. Wspólne uczenie się

Propozycja wspólnej nauki wcale nie odeszła do lamusa! Jeżeli więc Twoje dziecko wyraża chęć, by zasiąść z Tobą nad podręcznikami, postaraj się spełnić jego oczekiwania. Wystarczy, że codziennie choć przez chwilę będziecie poświęcać czas na omówienie wybranej tematyki. Wspólne uczenie się to także dobry sposób na zorganizowanie powtórki przed egzaminem! Dzięki temu dziecko będzie mogło zweryfikować, czy dobrze przyswoiło potrzebny materiał.

3. Pomoc w doborze materiału

W trakcie nauki przedegzaminacyjnej najlepiej skupić się na tym, co na pewno znajdzie się w arkuszu testowym. Wobec tego możesz pomóc swojemu dziecku w doborze materiału do nauki. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez wykorzystanie dedykowanego kursu z matematyki dla ósmoklasistów, w którym Wirtualny Nauczyciel opracował cały materiał powtórkowy! Możesz też przejrzeć zadania egzaminacyjne, z którymi w ostatnich latach mierzyli się uczniowie.

4. Odpowiednia motywacja

Wraz ze zbliżającym się terminem egzaminu, w dziecku będzie wzrastać stres i zdenerwowanie. Takie uczucia negatywnie wpływają na efektywność nauki. Co możesz zrobić? Postaraj się motywować swoje dziecko do pracy! Powtarzaj mu, że na pewno sobie poradzi i wspieraj, kiedy będzie wątpić w swoje umiejętności. Pamiętaj, że dobre podejście to podstawa do osiągnięcia sukcesu!

5. Dbanie o odpoczynek

Odpoczynek to jedna z najważniejszych rzeczy, o których bardzo łatwo zapomnieć w natłoku codziennych spraw. Im bliżej egzaminu, tym Twoje dziecko będzie czuło większą presję oraz zapewne będzie chciało wykrzesać z siebie jak najwięcej. Dlatego to Ty musisz zadbać o jego odpoczynek! Kontroluj czas, który dziecko spędza nad książkami i proponuj mu przerwy w nauce. Umysł też trzeba czasem przewietrzyć! Jako rodzic ucznia masz wiele możliwości!

Zapewne pamiętasz, jak sam/a stresowałeś/aś się przed zbliżającymi się egzaminami. Nie da się ukryć, że przed Twoim dzieckiem (i Tobą też!) trudny okres. Jednak jako opiekun masz możliwość wspierać jego edukację na różnych płaszczyznach. Zapewnij dziecku dostęp do odpowiednich narzędzi, udzielaj wsparcia oraz dbaj, by zawsze było odpowiednio zmotywowane. Razem na pewno zdacie egzamin śpiewająco!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły