Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Jak pomóc dziecku w nauce?
Jak pomóc dziecku w nauce?
Julka
Poradniki

Jak pomóc dziecku w nauce?

Niektóre dzieci najskuteczniej przyswajają wiedzę wtedy, kiedy mogą samodzielnie i w ciszy zasiąść nad książkami. Inne z kolei podczas nauki potrzebują pomocy opiekuna. W jaki sposób można ją zapewnić oraz co zrobić, aby poprawić efektywność uczenia się? O tym opowiemy w poniższym artykule!

Samodzielnie czy z pomocą opiekuna?

Każde dziecko jest indywidualistą. Każde uczy się we własnym tempie, każde też samodzielnie dobiera metodę nauki, która w jego przypadku daje najlepsze efekty. Czasami więc dziecko zwyczajnie nie potrzebuje pomocy rodzica w trakcie nauki, ponieważ potrafi samodzielnie się zorganizować oraz we własny sposób przyswoić materiał. Dla innego zaś warunkiem koniecznym będzie wspólne omówienie każdego tematu z opiekunem.

Może zdarzyć się i tak, że dziecko, które do tej pory nie przejawiało problemów z samodzielną nauką, nagle zacznie zwracać się do rodziców o pomoc. Na samym początku warto więc zastanowić się, jakie mogą być przyczyny takiego zachowania.

Potrzeba pomocy podczas nauki. Jakie mogą być jej przyczyny?

Najczęstszym powodem, przez który dzieci zwracają się do opiekunów z prośbą o pomoc w nauce, są trudności w szkole. Nawet jeżeli do tej pory dziecko nie przejawiało problemu z nauką danego przedmiotu, łatwo może się to zmienić. Wystarczy, że dany temat nie zostanie przez nie zrozumiany lub nauczyciel nie wytłumaczy go wystarczająco dobrze. Problemy w szkole (a tym samym kłopoty z nauką), mogą też mieć inne podłoże – np. brak chęci i motywacji, czy też nieodpowiednie warunki do nauki.

W każdej z tych sytuacji należy trzymać emocje na wodzy! Podnoszenie głosu na dziecko, czy też karanie go za złe stopnie, to zdecydowanie najgorszy sposób na rozwiązanie problematycznej kwestii. Tylko spokojna i rzeczowa rozmowa pomoże ustalić przyczynę problemów oraz wspólnie wymyślić metodę, która będzie im zapobiegać.

Jak można pomóc dziecku w nauce?

Pomoc opiekuna w nauce dla wielu dzieci jest nieoceniona. Buduje to bezpieczną sytuację, w której dziecko ma świadomość, że w każdej chwili może zwrócić się do rodzica ze swoim problemem. W jaki sposób można mu pomóc?

  1. Postaw na systematyczność już od początku edukacji. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do regularnej nauki.
  2. Monitoruj sytuację dziecka w szkole, aby móc na bieżąco sprawdzać, czy nie dzieje się coś złego.
  3. Zachęcaj i motywuj dziecko do nauki.
  4. Uświadom dziecku, że nauka to nie tylko podręczniki. Pokaż mu praktyczne ćwiczenia, zachęć do oglądania filmów czy grania w gry edukacyjne.
  5. Zapewnij dziecku odpowiednie warunki do nauki.
  6. Zapewnij dziecku dostęp do pomocy naukowych, takich jak Wirtualny Nauczyciel. Pozwalaj wyszukiwać informacje nie tylko w encyklopediach, ale też w Internecie.
  7. Nie karz dziecka za niepowodzenia w szkole.
  8. Chwal sukcesy i postępy w nauce.
  9. Dbaj o to, aby odrabianie lekcji kojarzyło się z czymś przyjemnym, nie zaś z karą.
  10. Rozmawiaj z dzieckiem o nauce i o tym, jak przydatna jest ona w życiu codziennym.

Pomoc w nauce na różne sposoby!

Jak widać, pomoc w nauce może przyjmować bardzo różnorodną formę. Tak naprawdę nie ogranicza się to jedynie do wspólnego rozważenia problemu i wytłumaczenia dziecku, jak sobie z nim poradzić. Tym bardziej nie polega to na rozwiązaniu go za dziecko! W tym wypadku prędzej czy później trzeba będzie zmierzyć się z konsekwencjami. Niemniej jednak pamiętaj, jak istotne jest zbudowanie w dziecku świadomości, że zawsze może zwrócić się do Ciebie o pomoc!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły