Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Julka
Poradniki

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Wielu uczniów i ich rodziców zastanawia się, jak poprawić pamięć i skupienie, by uczyć się lepiej. Choć problemy z zapamiętywaniem informacji najczęściej pojawiają się u osób starszych, z różnych przyczyn mogą wystąpić także u dzieci. Wpływ mają na to różne czynniki — na przykład stres, zbyt duża liczba obowiązków czy rozpraszacze takie jak telefon lub komputer. Na szczęście są metody, które pozwalają zmniejszyć ten problem i osiągać lepsze efekty w nauce. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak poprawić koncentrację u dzieci.

Problemy z pamięcią u dzieci — dlaczego się pojawiają?

Często uczniowie spędzają wiele czasu na nauce, lecz niewiele zapamiętują. Zanim odpowiemy na pytanie, jak poprawić pamięć i koncentrację, zastanówmy się najpierw, co może być przyczyną problemu.

Zbyt wiele obowiązków

Każdy uczeń spędza kilka godzin dziennie w szkole, w której uczy się wielu skomplikowanych przedmiotów. Po przyjściu do domu zazwyczaj musi poświęcić kolejne godziny na odrobienie pracy domowej, powtórzenie materiału oraz naukę do sprawdzianów. Do tego dochodzą często inne obowiązki, na przykład pomaganie w sprzątaniu czy opieka nad młodszym rodzeństwem. Tak wiele obowiązków sprawia, że dziecko często nie jest w stanie skoncentrować się w pełni na nauce.

Zmęczenie i niewystarczająca ilość snu

Dzieci i młodzież potrzebują więcej snu niż dorośli. Niestety lekcje zaczynają się zazwyczaj o siódmej lub ósmej rano, a uczeń musi mieć jeszcze czas na wyszykowanie się i dotarcie do szkoły. Zbyt mała ilość snu na dłuższą metę powoduje problemy z przyswajaniem nowych informacji. Warto więc pozwolić dziecku na krótkie drzemki po szkole oraz na późniejsze wstawanie w weekendy.

Stres

Nauka w szkole często wiąże się dla uczniów ze stresem. Zdenerwowanie nie zawsze wiąże się ze sprawdzianami czy zbliżającymi się egzaminami. Dzieci często stresują się z powodu braku akceptacji w grupie rówieśniczej lub zbyt dużej liczby obowiązków. Przedłużający się stres u ucznia, podobnie jak u dorosłych, często powoduje problemy z zapamiętywaniem materiału.

Rozpraszacze

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie świat bez nowoczesnych technologii. Ważne jednak, żeby uczyć dziecko, by wykorzystywało je rozsądnie. Media społecznościowe i gry mobilne nie tylko zabierają dużo czasu, lecz także angażują wiele uwagi. Warto więc pomóc dziecku w wyrobieniu nawyku odłączania się od niepotrzebnych rozpraszaczy w czasie nauki.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Problemy ze skupieniem mogą wynikać z wielu przyczyn, które nie zawsze są zależne od ucznia i jego rodziców. Na szczęście są sposoby, by polepszyć wyniki w nauce pomimo tych przeciwności. Przedstawimy Ci kilka sprawdzonych metod, jak poprawić koncentrację i pamięć dziecka.

Odpowiednia dieta

Nie jest tajemnicą, że to, co jemy, ma wpływ na to, jak się czujemy. Odpowiednia dieta ma również wpływ na naukę koncentrację uczniów. Jak polepszyć pamięć dzięki zbilansowanym posiłkom? Przede wszystkim warto dostarczać uczniom:

  • • kwasów Omega-3 (orzechy włoskie, ryby),
  • • witaminy z grupy B (banany, zboża),
  • • magnez (brązowy ryż, kasze, kakao),
  • • żelazo (pietruszka, warzywa strączkowe).

Ruch na świeżym powietrzu

Na proces koncentracji ma duży wpływ czas, który uczeń poświęca na aktywność fizyczną. Warto więc zachęcać dziecko do gry w piłkę na osiedlu, jazdy na rowerze lub na wrotkach. Pozytywny wpływ na młody umysł będą miały również spacery z psem czy zabawa na podwórku z młodszym rodzeństwem. Warto także rozważyć zapisanie dziecka do sekcji sportowej.

Odpowiednie miejsce do nauki

W idealnej sytuacji uczeń powinien mieć własny pokój, a w nim biurko, które służy mu wyłącznie do nauki. Wiemy jednak, że w wielu domach nie jest to możliwe. Warto jednak zapewnić dziecku spokojne miejsce do odrabiania lekcji na miarę możliwości. Ważne, by było dobrze oświetlone (w dzień — światłem słonecznym, wieczorem — dobrej jakości światłem sztucznym). W miejscu nauki powinien być utrzymany porządek, żeby nic nie rozpraszało ucznia. O ile to możliwe warto zapewnić dziecku ciszę i spokój, by młodsze rodzeństwo czy zwierzęta domowe nie przeszkadzały mu w czasie powtarzania materiału.

Odpowiednia regeneracja

Oprócz nauki dziecko powinno znaleźć również czas na wypoczynek, który sprawia mu przyjemność. Przede wszystkim polecamy uzupełnić biblioteczkę ucznia o książki i komiksy, które lubi. Czytanie jest nie tylko świetnym sposobem na odprężenie, lecz także pomaga ćwiczyć koncentrację. W trakcie dnia powinien znaleźć się również czas na rozwijanie zainteresowań dziecka. Nie polecamy zupełnego zabraniania uczniom gier komputerowych — w wielu przypadkach pomagają im rozładować negatywne emocje i uporać się ze stresem.

Jak się uczyć, by zapamiętywać więcej?

Niektóre przedmioty, pomimo najszczerszych chęci, nie wchodzą dzieciom do głowy tak szybko jak inne. Wielu uczniów nie wie, jak nauczyć się matematyki, by wiedza pozostawała z nimi dłużej, niż do kolejnego sprawdzianu. W takich przypadkach z pomocą przychodzą kreatywne metody nauki. Aplikacja do nauki matematyki Wirtualny Nauczyciel pozwala przyswoić materiał, który do tej pory sprawiał uczniowi trudności. Program jest metodą na szybszą naukę materiału bez wywierania presji. Algorytmy pozwalają dostosować zadania do aktualnego poziomu ucznia, dzięki czemu nie zacznie się nudzić, a z drugiej strony będzie miało stałą motywację do poprawiania umiejętności. Dziecko może uczyć się w każdym miejscu, w którym ma na to ochotę (na przykład w autobusie w czasie jazdy do szkoły), więc dużo łatwiej będzie mu znaleźć czas na naukę.

Podsumowanie

Wielu uczniów ma problemy z zapamiętywaniem materiału, mimo że spędza odpowiednio dużo czasu nad książkami. Rodzice zastanawiają się więc często, jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka. Przyczyny problemu mogą być różne, na przykład:

  • • zbyt wiele obowiązków,
  • • zbyt mało snu,
  • • stres,
  • • rozpraszacze.

Na szczęście można skorzystać z rad specjalistów, jak poprawić pamięć i koncentrację. Ćwiczenia fizyczne, dobrze zbilansowana dieta i czas na regenerację mogą znacząco wpłynąć na wyniki w szkole. Warto także zapewnić uczniowi odpowiednie miejsce do nauki, w którym nic nie będzie mu przeszkadzać.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z jakimś przedmiotem, warto skorzystać z nowoczesnych metod nauczania. Polecamy wypróbować okres próbny w Wirtualnym Nauczycielu, który pomoże uczniowi szybko i bezstresowo nauczyć się matematyki.

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły