Wirtualny Nauczyciel>Blog>Poradniki>
Zajęcia dodatkowe. Gdzie leży granica?
Zajęcia dodatkowe. Gdzie leży granica?
Julka
Poradniki

Zajęcia dodatkowe. Gdzie leży granica?

Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego też większość opiekunów postanawia uzupełnić plan dnia swojej pociechy o rozmaite zajęcia dodatkowe. W tej kwestii łatwo jednak… przedobrzyć. Gdzie zatem leży granica i o czym trzeba pamiętać?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Posyłać czy nie?

Cały proces planowania grafiku zazwyczaj rozpoczyna się od rozważań, czy warto posyłać dziecko na zajęcia dodatkowe. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wiek. W przypadku przedszkolaków podstawowym „narzędziem rozwoju” jest zabawa, podczas której dziecko samodzielnie wybiera to, czego potrzebuje i co najbardziej mu odpowiada. W tej sytuacji zajęcia dodatkowe nie odgrywają kluczowej roli w rozwoju, a czas, który trzeba byłoby na nie poświęcić, można spożytkować o wiele lepiej – np. na pogłębianiu relacji rodzinnych.

Nieco inaczej wygląda sprawa z dziećmi w wieku szkolnym. To często czas poszukiwania siebie, odkrywania swoich mocnych stron, a także nawiązywania relacji z rówieśnikami. Przede wszystkim jednak zauważalny staje się zapał dziecka do podejmowania coraz to nowszych aktywności. Uczęszczanie na zajęcia dodatkowe umożliwia więc dziecku spróbowanie wielu nowych rzeczy, co z kolei pomaga zdefiniować, co lubi, co mu się podoba oraz co w tym najlepiej się odnajduje.

O czym pamiętać w trakcie planowania zajęć dodatkowych?

Zajęcia dodatkowe mogą pozytywnie wpływać na rozwój. Aby jednak dziecko mogło w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw:

1. Pamiętaj o odpoczynku!

Zazwyczaj dziecko połowę dnia spędza na nauce w szkole. Po powrocie do domu nie może więc zostać zasypane dodatkowymi zajęciami. W tym wszystkim trzeba też znaleźć czas na odpoczynek, aktywność fizyczną oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Co więcej, dziecko powinno mieć też czas dla siebie, który wykorzysta na ulubioną rozrywkę, czy też leniuchowanie.

2. Nudzenie się też jest okej!

Rodzice często twierdzą, że kiedy dziecko się nudzi, to tak naprawdę marnuje czas, który mogłoby wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. W rzeczywistości jednak są to momenty, których pociecha potrzebuje równie mocno, co czasu na aktywności. Nudzenie się to najlepszy sposób na rozbudzenie kreatywności – w końcu, żeby je przerwać, trzeba wymyślić dla siebie zadanie! Niekiedy też dziecko zwyczajnie potrzebuje chwili, by poleżeć, pomarzyć i pomyśleć o niebieskich migdałach. Zawsze warto to uszanować!

3. Spędzanie czasu z rodziną i rówieśnikami też jest ważne!

Nauka i oddawanie się ulubionym zajęciom dodatkowym to rzecz istotna. Równie ważne jest jednak dbanie o budowanie relacji z bliskimi i znajomymi. Warto więc pamiętać, że w „grafiku dziecka” zawsze powinno znaleźć się miejsce na spotkania z przyjaciółki, rodzinne wypady czy zwyczajne rozmowy.

Zajęcia dodatkowe – planuj z głową!

Zajęcia dodatkowe to pożyteczne narzędzie, które pozwala dzieciom poznawać nowe możliwości, odnajdywać pasje oraz kreatywnie spędzać czas. Nie warto jednak na siłę narzucać dziecku nowych aktywności, ponieważ bardzo łatwo zagubić płynące z nich korzyści. Zajęcia dodatkowe powinny być czasem, w który dziecko w pełni się angażuje i z którego czerpie radość i pożytek. Do planowania należy więc podchodzić ze zdrowym rozsądkiem!

Testuj Wirtualnego Nauczyciela przez 7 dni zupełnie za darmo

Przekonaj się, że indywidualne podejście daje najlepsze efekty.

Polecane artykuły